Lyžovanie

 

Penzión Salamander sa nachádza v oblasti Dedinky - Mlynky, ktoré sú v súčasnosti najvýznamnejším strediskom zimných športov v Slovenskom raji. Na svahoch je vybudovaná sústava lyžiarskych vlekov a zjazdových tratí, v doline Bielych vôd lyžiarsky vlek a štandardné lyžiarske bežecké trate.

Dedinka Mlynky sa so svojím okolím stala ozajstným rajom zimných športov a turistiky a už desaťročia je Mekkou pre tých, ktorí majú radi kombináciu oddychu a aktivít v prírodnom prostredí Národného parku Slovenský raj. Snúbi sa tu divoká krása s romantickými zákutiami, hlboké ihličnaté lesy s horskými lúkami, ktoré v zime prekypujú svojim príťažlivým čarom snehovej beloby. Zasnežené svahy, stráne a horské masívy sú dejiskom vzrušujúcich turistických potuliek a lyžiarskych súťaží. Rozmanitosť a krása tohto kúska zeme, ktorý príroda obdarila naozaj tým, čím je ojedinelý nielen na Slovensku, Vám ponúkame na zotavenie a aktívny oddych.

Pre lyžiarov, ktorý nemajú so sebou vlastnú lyžiarsku výstroj, je v penzióne Salamander pripravená požičovňa lyží a servis.

lyzovanie-slovensky-raj

Lyžiarske stredisko Dedinky - Dobšinská Maša

Lyžiarske stredisko Dedinky - Dobšinská maša sa nachádza v južnej časti Národného parku Slovenský raj v blízkosti priehrady na rieke Hnilec, hneď pri penzióne Salamander. Sezóna zvyčajne trvá od 25.12. do 15.3. Dva vleky a jedna lanovka majú prepravnú kapacitu 1320 osôb/hod. Severne a južne orientované svahy prepojené sústavou vlekov umožňujú najmä základný výcvik. Dve zjazdovky v dĺžke 750 m majú mechanické zasnežovanie. Jedna bežkárska trať má 10 km. K dispozícií je skiservis a požičovňa lyží.

Lyžiarske stredisko Mlynky - Gugeľ

Lyžiarske stredisko Mlynky - Gugeľ v tesnej blízkosti penziónu Salamander, je v prevádzke už aj s technickým snehom. Nadmorská výška trate je od 730 do 996 metrov nad morom. K dispozícii sú tri lyžiarske vleky. Lyžovať sa dá na šiestich zjazdovkách a piatich bežeckých tratiach.

Lyžiarske stredisko Mlynky-Biele Vody

Lyžiarske stredisko Mlynky - Biele vody sa nachádza 5 minút autom od penziónu Salamander a ponúka upravené lyžiarske zjazdovky ktoré ocenia najmä nenároční lyžiari. Dĺžka zjazdových svahov je 450 m a zjazdovka je v prípade potreby pokrývaná technickým snehom. V lyžiarskom stredisku sú pre lyžiarov k dispozícií požičovňa a servis lyží. Vďaka klimatickým podmienkam sa v lyžiarskom stredisku Mlynky - Biele vody lyžuje od decembra do marca.

Lyžiarske stredisko Telgárt

Lyžiarske stredisko Telgárt sa nachádza len 25 minút od penziónu Salamander. Lyžiarske stredisko Telgárt ponúka výborné podmienky pre zimné lyžiarske športy - 3 lyžiarske vleky o dĺžke 300, 600 a 1500 m. Lyžiarske trate sú vhodné pre všetky vekové a výkonnostné kategórie. Časť tratí je technicky zasnežovaná. Veľmi atraktívna je prírodná ľadová plocha. Celková dĺžka tratí je 2600 metrov. K dispozícii je požičovňa lyží.

Lyžiarske stredisko Vernár

Lyžiarske stredisko Vernár, vzdialené asi 23 minút autom od penziónu Salamander, ponúka upravené lyžiarske zjazdovky ktoré ocenia začínajúci aj pokročilí lyžiari. Dĺžka zjazdových svahov je cca. 1200 m. Vďaka klimatickým podmienkam sa v lyžiarskom stredisku Vernár lyžuje od decembra do marca.

Lyžiarske stredisko Krompachy - Plejsy

Tradícia lyžovania na Plejsoch siaha do roku 1952. Stredisko sa nachádza asi hodinu cesty autom od penziónu Salamander. Lyžiarsky areál sa rozprestiera na severných svahoch Krompašského vrchu (1025 m), 2 km od mesta Krompachy a 70 km od Vysokých Tatier. Stredisko bolo v posledných rokoch výrazne dobudované. Komfort a kapacita jeho využitia sa podstatne zvýšili a centrum bolo schválené ako oficiálne Stredisko olympijskej prípravy slovenskej reprezentácie. Medzinárodná lyžiarska federácia homologizovala trate pre slalom, obrovský slalom a super obrovský slalom, Plejsy hostili už niekoľko ročníkov Európskeho pohára. Návštevníci areálu majú k dispozícii 10 zjazdoviek rôznych stupňov náročnosti, reštauráciu, ski servis, požičovňu lyží, detský kútik i ďalšie služby pre lyžiarov. Celý areál je mechanicky zasnežovaný a upravovaný, čo umožňuje predĺžiť sezónu až do jarných mesiacov, kedy už väčšina zimných stredísk na Slovensku ukončila prevádzku.