Slovenský Raj

Penzión Salamander sa nachádza v národnom parku Slovenský raj, ktorý je svojimi výnimočnými prírodnými krásami jedným z najkrajších národných parkov v Strednej Európe. Milovníci prírody a vyznávači horských športov si tu prídu na svoje v každom ročnom období.

slovensky-raj-01Slovenský raj je ukážkou najtypickejšieho horského krasového územia. Známy je svojimi hlbokými roklinami s mnohými vodopádmi a rozľahlými náhornými planinami. Najvyšším vrchom je Javorina /1186m/. Vápencovú planinu rozdelila po stáročia tečúca voda na viaceré planiny, horské chrbty a kľukaté kaňony. Rieky vyhĺbili tesné a hlboké rokliny s hĺbkou 150 až 450m.

Národný park Slovenský raj zahŕňa tieto štátne prírodné rezervácie: Holý Kameň, Kocúrová, Kyseľ, Hradisko, Ostrá skala, Piecky, Prielom Hornádu, Sokol, Stratená, Suchá Belá, Tri kopce, Mokrá, Zejmarská roklina, Vernárska tiesňava.

Na území parku sa nachádzajú rôznec chránené prírodné výtvory: Dobšinská ľadová jaskyňa, Čertova diera, Červený jarok, Medvedia jaskyňa, Hranovnické pleso.

 

slovensky-raj-04Národný park Slovenský raj je bohatý na rôzne povrchové a podzemné krasové javy. Sú to rôzne skalné veže, vodopády, ihly, vysoké steny, priepasti a jaskyne /vyše 50, m.i. Stratená jaskyňa - najdlhšia a najmohutnejšia jaskyňa na Slovensku/. Lesy pokrývajú približne 90 percent územia. V tejto krajine s pestrým rastlinstvom sa vyvinuli bohaté živočíšne spoločenstvá.